top of page

Fizjoterapia ortopedyczna

Czas trwania pierwszej wizyty: ok. 50 minut

Czas trwania kolejnej wizyty: 50 min


Fizjoterapia ortopedyczna zajmuje się leczeniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Skład się on ze stawów, mięśni, kości, więzadeł, powięzi, kaletek i ścięgien. Celem fizjoterapii jest prawidłowe zdiagnozowanie i leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a także edukacja zdrowotna Pacjenta, aby jak najdłużej mógł cieszyć się sprawnością niezależnie od wieku.

Na fizjoterapię warto umówić się w następujących sytuacjach:

  • po urazie, np. skręcenie stawu skokowego, złamanie kości piszczelowej,

  • zaburzeniami biomechaniki, np. konflikt podbarkowy (cieśń podbarkowa), dyskineza łopatki, 

  • przygotowanie do operacji ortopedycznej,

  • po operacji ortopedycznej, np. endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego, zespolenie kości,

  • kontuzjami,

  • przeciążeniami mięśni, ścięgien i więzadeł wynikającymi z nieprawidłowej techniki ćwiczeń,

  • regeneracja po treningową,

  • prewencją urazów.

​​

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta w oparciu o dokładny wywiad, analizę badań obrazowych oraz badanie funkcjonalne ustala plan terapii, która pozwoli na jak najszybsze usprawnienie.

W trakcie badania funkcjonalnego fizjoterapeuta bada szczegółowo pacjenta z uwzględnieniem chorobowo zajętej okolicy.

Sprawdzane są:

  • ruchy podczas których dochodzi do bólu lub ograniczenia;

  • siła mięśniowa;

  • długość mięśni;

  • postawa;

  • tkliwość palpacyjna struktur stawowych, mięśni.

Po takim badaniu fizjoterapeuta może określić problem funkcjonalny i odpowiednio dobrać zabiegi fizjoterapeutyczne.

Czas trwania pierwszej wizyty wynosi ok. 50min. Wizyta zazwyczaj kończy się przeprowadzeniem wstępnej terapii lub zadaniem ćwiczeń do domu.

Fizjoterapia indywidualna to najważniejsza część pracy fizjoterapeuty z pacjentem. Daje ona najlepsze i najtrwalsze efekty. W oparciu o wykonaną diagnostykę, fizjoterapeuta rozpoczyna leczenie dysfunkcji.

Stosowane są w tym celu metody z zakresu terapii manualnej, treningu kontroli ruchu, treningu wzmacniającego siłę mięśniową, treningu koordynacyjnego oraz elementów masażu.

Sukces terapii zależy w głównej mierze od:

  • Czasu rozpoczęcia terapii – Im szybciej rozpoczęta terapia tym szybciej nastąpi poprawa. Do fizjoterapeuty należy się zgłosić w przypadku wystąpienia pierwszych objawów bólowych, ograniczeń ruchomości lub innych niepokojących objawów. Odbycie pierwszej wizyty po wielu tygodniach lub miesiącach może skutkować dłuższym procesem rehabilitacji oraz mniejszą skutecznością podjętego leczenia.

  • Czasu trwania terapii – Im dłużej trwa choroba/dysfunkcja tym powrót do zdrowia może być dłuższy. Niestety czas potrzebny na regenerację, naukę poprawnych wzorców, ograniczenie nieprawidłowych nawyków oraz wzmocnienie mięśni jest liczony w tygodniach, dlatego 1 czy 2 wizyty nie wyeliminują przyczyny problemu. Najczęściej zalecana jest 1 lub 2 wizyty w tygodniu połączone z pracą w domu lub na siłowni.

  • Współpracy pacjenta z fizjoterapeutą – Pacjent powinien wykonywać zadania zalecone przez fizjoterapeutę m.in. regularne ćwiczenia w domu lub na siłowni, unikanie obciążania uszkodzonych struktur, unikanie ruchów będących przyczyną dysfunkcji itp.

  • Przejścia całej terapii – Najistotniejsze jest zrozumienie, że dysfunkcja w stawie nie znika w momencie zniknięcia bólu, a samo rozluźnienie mięśni po masażu nie gwarantuje powrotu do zdrowia tylko ulgę w bólu, zaś przyczyna problemu może wciąż występować. Ból jest najczęściej następstwem dysfunkcji w kontroli ruchowej, ograniczenia w stawie lub toczącego się procesu zapalnego w stawie lub tkance. Eliminacja bólu jest dopiero początkiem. Kolejnym krokiem jest odtworzenie prawidłowych wzorców ruchowych, prawidłowej siły mięśniowej oraz zakresów ruchomości. Dopiero po odtworzeniu podanych składowych można mówić o zakończonym procesie rehabilitacyjnym.

​​

Zgodnie z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, fizjoterapeuta ma prawo do dokonania diagnostyki funkcjonalnej pacjenta i w o oparciu o badanie zakwalifikować pacjenta na zabiegi fizykoterapii, masażu oraz kinezyterapii. Wykaz poszczególnych świadczeń zdrowotnych, do których wykonywania uprawniony jest fizjoterapeuta, zawiera art. 4 ust. 2 u.z.f .

Dentystycznych rentgenowskie

Dane kontaktowe:

tel.: +48 886 425 969 (Zaspa)

fizjoterapia.kurenda@gmail.com

tel.: +48 722 254 141 (Orunia Górna)

rehadental.gd@gmail.com

rehabilitacja szczękowa gdańsk

Adres:

Gdańsk Zaspa
ul. Żwirki i Wigury 12 lok.13 

80-463 Gdańsk

Gdańsk Orunia Górna

ul. Sosnkowskiego 7U/1
80-041 Gdańsk

  • alt.text.label.Instagram
  • alt.text.label.Facebook

Godziny otwarcia:

Zaspa
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 18:00
Sobota 9:00 - 14:00

Orunia Górna

Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

Sobota 9:00 - 14:00

Copyright © 2025 REHADENTAL Izabela Kurenda.  

fizjoterapia stomatologiczna masaż KOBIDO masaż relaksacyjny masaż leczniczy rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych

bottom of page